Super User

Super User

Nadmiar wolnego czasu i piękna pogoda podczas majówki zdecydowała, że upłynęła ona pod znakiem rowerowych wycieczek. 1 maja szybki przegląd jurajskich szlaków, pakuję plecak i wsiadam na rower...

przystanek na szlaku

Trasa wycieczki: Ogrodzieniec - Podzamcze - Bzów (szlak czerwony rowerowy) - Żerkowice - Okiennik Wielki (czerwony pieszy) - Skarżyce - Zamek Bąkowiec w Morsku (czerwony rowerowy) - Podlesice (czerwony pieszy) - Kroczyce (żółty pieszy) - Siamoszyce - Mokrus - Giebło - Podzamcze - Ogrodzieniec ok. 49 km

Zamierzonymi punktami na trasie były Okiennik Wielki oraz Zamek Bąkowiec, a przy okazji odwiedziłem jeszcze kilka równie ciekawych obiektów. Pierwszym na trasie była skała Rzędowa pomiędzy Bzowem i Karlinem.

Skała Rzędowa

Z ostańcem związana jest ciekawa legenda, która mówi, że znajdującą się tam jaskinie zamieszkuje licho. Kiedy ludzie z okolicznych wiosek szli wcześnie rano do pracy w bzowskim kamieniołomie, gubili drogę we mgle, przez co spóźniali się do pracy lub w ogóle do niej nie docierali, a była to sprawka owego czarta. Dopiero ustawienie na szczycie skały krzyża sprawiło, że ustąpiły piekielne moce...

Po krótkiej chwili ruszyłem dalej mijając nowo powstałe domki, choć trafniejszym określeniem są rezydencje oraz niewątpliwie posiadające swój urok, choć często zaniedbane chatki jurajskie.

 

 

Przemierzając jurajskie szlaki możemy spotkać liczne przydrożne kapliczki, pięknym zwyczajem jest to, że często są przystrojone świeżymi kwiatami, choć nie zawsze są one blisko domostw.

 

Kolejnym przystankiem na mojej rowerowej trasie był jeden z najbardziej znanych ostańców skalnych na Jurze, czyli... Okiennik Wielki nazywany również Skarżyckim. Nazwa skały związana jest z oknem o średnicy ok. 5 m i długości ok. 7m, które jest fragmentem dawnego systemu jaskiniowego. Podczas prac archeologicznych w jaskini poniżej okna znaleziono narzędzia krzemienne sprzed ok 60 tyś. lat (środkowy paleolit). W oknie widoczne są wykute wgłębienia na drewniane pale, które świadczą o wykorzystaniu ostańca w celach obronnych. Wysokość względna tego kompleksu skał wynosi 50 m, ściany są strome, więc wspinaczka bez specjalistycznego sprzętu i umiejętności jest niebezpieczna.

 

Po krótkim odpoczynku czas był ruszać w dalszą drogę... W Skarżycach zatrzymałem się na chwilkę przed kościołem Świętej Trójcy i św. Floriana. Ten XVII wieczny kościół został zbudowany z kamienia wapiennego poprzez dobudowanie do XIII wiecznej wieży sądowej nawy zakończonej trzema kaplicami. Fundatorem kościoła był Wojciech Giebułtowski właściciel Skarżyc i Giebła, po tym jak kościół w Kromołowie został przejęty przez arian w 1596 r. Zakończenie nawy kaplicami w postaci trzech absyd symbolizowało Świętą Trójcę, której przeciwnikami byli arianie. Obecnie kościół jest Sanktuarium Maryjnym na trasie licznych pielgrzymek na Jasną Górę.

 

Wsiadam na rower i w drogę, tym razem już do zaplanowanego celu mojej wędrówki - Zamku Bąkowiec w Morsku...

 

Ruiny Zamku Bąkowiec w Morsku to jedna z najbardziej tajemniczych warowni jurajskich, nie wiadomo dokładnie kto i kiedy go zbudował. Zachowane dokumenty mówią o rycerzu Mikołaju Strzale, który była właścicielem zamku w drugiej połowie XIV w. Kolejni właściciele to Włodkowie (właściciele Zamku Ogrodzieniec), Zborowscy, Brzescy i Giebułtowscy. W XVII w. zamek ze względu na zły stan został opuszczony. W latach 1927-1933 właścicielem był architekt Witold Czeczot, który na skale wzniósł z kamienia zamkowego budynek mieszkalny. Obecnie Zamek znajduje się na terenie ośrodka rekreacyjnego Morsko, będącego prywatną własnością. Pomimo, że pozostały tylko fragmenty murów warto odwiedzić to urokliwe miejsce...:)

 

Z Zamku Morsko dalsza trasa wiodła Szlakiem Orlich Gniazd do Podlesic, gdzie zawitałem do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury pod Górą Zborów.

 

 

Ponieważ czas mnie gonił po krótkiej przerwie ruszyłem dalej do Kroczyc, a stamtąd żółtym szlakiem Zamonitu przez Siamoszyce, Mokrus, Giebło i Podzamcze do Ogrodzieńca.

Niestety wędrując po Jurze możemy spotkać na swojej drodze takie oto świadectwa bezmyślnego działania ludzi...

 

...oby sprawcom tej głupoty moje słowa odbiły się czkawką.

Ostatnie dwa punkty mojej wycieczki rowerowej to Siamoszyce

 

i Giebło z najstarszym w Gminie Ogrodzieniec kościołem pw. Św. Jakuba Apostoła, którego historia sięga budowli romańskiej z XII wieku.

Po powrocie do domu miałem wrażenie dobrze wykorzystanego czasu wolnego i niezłej rozgrzewki przed kolejnym rowerowym wyzwaniem, jakie czekało mnie następnego dnia...cdn.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/brain/domains/przewodnik-jurajski.pl/public_html/templates/itl_mark/html/com_k2/templates/default/user.php on line 264